niedziela, 15 czerwca 2014

Rola państa cz4


Przyziemna rzecz informacja. Jeśli rynki nie mają pełnej informacji wówczas podejmują błędne decyzje, bowiem informacja jest jednym z ważniejszych czynników współczesnego świata.Jeżeli nie ma odpowiednich kar za oszustwa, producentom nie opłaca się informować odbiorców o wadach swoich produktów bądź ich niebezpiecznym wpływie na zdrowie.
Oczywiście współczesne gospodarki są na tyle złożone, że nie jest możliwe w pełni zebrać i ocenić wszystkie informacje by podjąć prawidłową decyzję. I tu wkracza państwo które powinno pełnić rolę informatora dla dobra swoich obywateli.
Niektóre państwa rozumieją swoją rolę w tym zakresie by informować klientów przed działaniami, których mogliby później żałować.
Państwo stara zapobiegać tym zjawiskom przez regulacje rynków pracy, wydając przepisy np. dotyczące etykietek na produktach ze składem produktu.

Rola państwa cz3


Jeżeli przedsiębiorstwo np. zanieczyszcza środowisko chemikaliami, ściekami itd i nie płaci za szkody wyrządzone otoczeniu jego produkty nie uwzględniają tych opłat i ceny wytwarzanych przez nie produktów są niższe od innych. Przedsiębiorstwo jest zatem konkurencyjne. Produkty zanieczyszczenia nazywamy efektem zewnętrznym.
Oczywiście efekt ten jest szkodliwy dla otoczenia.
Nie zawsze się tak dzieje. Właściciel domku maluje go na piękne kolory i zakłada ładny klomb. Dostarcza on korzyści wszystkim, bowiem nie musimy oglądać odrapanego domu. Jest to efekt zewnętrzny pozytywny.
Efekty zewnętrzne zastępują zatem pewne rynki w gospodarce.
Państwo może na nie oddziaływać za pomocą rozwiązań rynkowych tzn. może wprowadzić opłatę za zanieczyszczanie środowiska.

Rola państwa cz 2


Dobra publiczne
Większość dóbr to dobra prywatne.
Dobro prywatne to takie dobro, które jest konsumowane przez jedną osobę i nie może być konsumowane jednocześnie przez kogoś innego.
Takim dobrem może być ubranie noszone obecnie przez nas, lub ciastko które jemy.
Istnieją jednak dobra, z których możemy korzystać jednocześnie wszyscy. Nazywamy je dobrami publicznymi. Jest nim wojsko czyli obrona narodowa, policja. Państwo musi zapewnić niezbędne rozmiary ich produkcji.
Wytwarzaniem tych dóbr mogą zająć się dostawcy prywatni. Na przykład wyposażenie armii, czy policji w buty.
Na rynku lokalnym władze lokalne korzystają z usług przedsiębiorstw prywatnych w celu usuwania śmieci.
Wnioski: Państwo może wpływać na wytwarzanie dóbr poprzez zlecanie ich wytwarzania dostawcom prywatnym.

Co powinno robić państwo cz1


Ojciec ekonomii Adam Smith w swoim klasycznym dziele Bogactwo narodów, że ludzie w swoich poczynaniach są prowadzeni przez niewidzialną rękę, a ich działania są zgodne w rezultacie z interesami całego społeczeństwa.

Konserwatywni ekonomiści twierdzą , że w rzeczywistości najbardziej prawdopodobne jest, że państwo a nie rynek powoduje nieefektywną alokację zasobów. Oczywiście prawda leży pośrodku.

Natomiast państwo posiada środki i możliwości, którymi może zadziałać na rzecz poprawy alokacji środków. Są to:

Cykle koniunkturalne. Mają one wiele przyczyn od wojen do kryzysów bankowych włącznie. Na ich przebieg może wpływać państwo poprzez swoją politykę. Podniesienie podatków i ograniczenie wydatków z reguły zmniejsza PNB.

Wzrost podaży pieniądza zwiększa PNB i podnosi ceny. Polityka państwa może zatem pogłębić cykl, wydłużając recesję i powodując inflację albo zmniejszyć wahania cykliczne.

Oczywiście nie sposób kontrolować tych działań w sposób doskonały, niemniej jednak to państwo kontroluje dużą część wydatków.
I do państwa należy zmniejszanie podatków kiedy gospodarka znajduje się w recesji.

niedziela, 1 czerwca 2014

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego w okresie kryzysu – złoto

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego w okresie kryzysu – złoto


Autor: Robert Jeżewski


Powiedzenie: „Im gorsze czasy tym złoto bardziej świeci” nabiera znaczenia szczególnie w okresach niepewności gospodarczej, kiedy inwestycje nie przynoszą planowanych zysków. Wtedy lekarstwem na zarobek jest złoto, które omija spadkowy trend.


Gdy spojrzeć na kurs notowania tego metalu, daje się zauważyć, że jego notowania to sinusoida, która jest uzależniona od globalnej sytuacji zarówno ekonomicznej, jak i politycznej.

W XX wieku złoto swój rekord zanotowało w 1980 roku, kiedy cały świat bał się skutków rewolucji islamskiej w Iranie oraz zaangażowania ZSRR w konflikt w Afganistanie. Cena na uncję osiągnęła w tamtym okresie rekordowy pozom 850 USD. Po uspokojeniu się sytuacji politycznej cena spadała przez kolejne lata, aby finalnie osiągnąć 280 USD na początku 2000 roku.

Po atakach z 11 września 2011 roku, kiedy wzrosło światowe zagrożenie terroryzmem, cena złota ponownie zaczęła się wznosić, żeby osiągnąć poziom 1050 USD za uncję na koniec roku 2007. Kiedy wydawało się, że kryzys spowodowany zagrożenia terrorystycznym został opanowany i cena za uncję zaczęła spadać, osiągając kwotę poniżej 800 USD na koniec 2008 roku, pojawił się światowy kryzys gospodarczy, zapoczątkowany upadkiem Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku. Wtedy inwestorzy obawiając się skutków gospodarczego krachu ponownie zaczęli inwestować w złoty kruszec, windując jego cenę do 1895 USD w 2011 roku, kiedy pojawiła się realna groźba upadku Unii Europejskiej. Po wprowadzeniu planów  naprawczych oraz porozumieniu państw członkowskich UE, sytuacja się uspokoiła i obecnie w okresie względnej stabilizacji ekonomiczno-politycznej cena kształtuje się w przedziale pomiędzy 1320 – 1330 USD za uncję.

Złoto to również bezpieczna inwestycja w czasie, kiedy gwałtownie rośnie inflacja. Dobrym przykładem była sytuacja, kiedy amerykański Bank Centralny FED zaczął dodrukowywać dolary próbując rozbudzić amerykańską gospodarkę. Inwestorzy masowo zaczęli skupować złoto, bojąc się znacznej utraty wartości USD. Nie stało się tak jednak z uwagi na to, że większość pieniędzy nie została przekazana do gospodarki, ale wykorzystana do spekulacji na rynkach kapitałowych całego świata.

Kurs złota jest silnie skorelowany z dolarem amerykańskim, ponieważ są w tej walucie rozliczane transakcje. Inwestycja w złoto to prognozowanie kursu dolara amerykańskiego. Im słabszy będzie jego kurs do euro lub japońskiego jena, tym większy będzie popyt na złoto, a w konsekwencji wzrośnie jego wartość.

W czasie kryzysu spowalnia również przemysł, co wiąże się z mniejszymi zamówieniami. Złoto używane jest głównie w przemyśle IT do budowy zaawansowanej elektroniki. Spadek zamówień to spadek wartości tego metalu.

Z ceną złota powiązane są również ceny innych metali, takich jak srebro czy miedź, które również używane są w przemyśle. Im gorsza koniunktura gospodarcza na świecie, tym mniejszy popyt na te kruszce.  


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.